To i owo o lawendzie

To i owo o lawendzie

Postprzez EUDAJMONIA » 19 lut 2013, o 23:45

Dzień dobry.
Z ogromną ciekawością i inwencją zainteresowałam się plantacją "wspaniałej lawendy". Myślę o nieco większej działalności na terenie Malopolski. Dlatego też, mam więcej pytań.
Bardzo proszę o porady w kwestii :
- jakie warunki "konkretnie"winna spełniać ziemia (podłoże),
- jakie suplemnety (nawozy) są konieczne przy obfitym i zdrowym wzroście,
- jakie odmiany będą odpowiednie na w/w terenie, w podziale na przeznaczenie np. susz, wianki, wiązanki itp.
- które odmiany kwitną wiecej niż 1 raz ?
- jakie istnieją (ewentualne) zagrożenia w postaci np. szkodniki, plagi, gryzonie itp.
- czy o tej porze roku, powinnam rozpcząć działanie od gotowych sadzonek czy jednak od nasion, czy jednocześnie ?

Z góry dziękuję .
Będę niezwykle wdzięczna za szczere odpowiedzi.
Pozdrawiam.
EUDAJMONIA

Re: To i owo o lawendzie

Postprzez Marcin » 20 lut 2013, o 22:21

Witaj, praktycznie wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania są na blogu o lawendzie. Jutro jak znajde chwilę to zbiore to w całość i odpiszę.
Marcin

Postprzez EUDAJMONIA » 21 lut 2013, o 18:35

Witam serdecznie !
Bardzo, bardzo dziękuję. Z wielką niecierpliwością czekam na wiadomość.
Pozdrawiam.
EUDAJMONIA

Postprzez Marcin » 22 lut 2013, o 17:35

Rozchorowło nam się dziecko, ale postaram się opisać wszystkow w weekend
Marcin

Postprzez EUDAJMONIA » 24 lut 2013, o 22:52

Spokojnie. Dziecko najważniejsze.
Życzę zdrówka dla całej rodziny.
Pozdrawiam.
EUDAJMONIA

Postprzez Marcin » 28 lut 2013, o 23:29

Z racji permanentnego braku czasu w tym tygodniu postaram się odpisywać na raty.

Podłoże dla lawendy powinno być przede wszystkim przepuszczalne, piaski idealnie się do tego nadają. Odnośnie zakwaszenia gleby to powinna być ona neutralna bądź wręcz zasadowa.

Szkodniki lawendy w naszym kraju właściwie nie istnieja w postaci zwiarząt. Największym problemem okazuje sie być mroźna zima ( bezśniegowa) i zbyt małe odstępy pomiędzy roslinami, co skutkuje chorobami grzybowymi. Oczywiście przebywanie w stojącej sezonowo wodzie, będzie skutkowało obumarciem lawendy.

W kwestii sadzonek i nasion to jest kwestia budżetu, czasu jakim się dysponuje oraz areału lub ilości planowanych nasadzeń.
Marcin

Postprzez Danuta » 5 cze 2013, o 11:55

To obecna pogoda nie sprzyja lawendzie. Leje i leje. Ja mam kilka krzaków na balkonie i odsunęłam je zupełnie pod ścianę bo ziemia jest stale mokra. Poza tym moi rodzice mieszkają koło Pustyni Błędowskiej. Ziemia leży tam odłogami, piaszczysta i z kamieniem wapiennym. Idealna dla lawendy, tylko zimy dość ciężkie. Tylko co z tą lawendą potem zrobić jak już się na nią zdecydujemy. Tak rozglądając się po necie to coraz więcej tej lawendy, a rynki zbytu? Przeciez powinno się ją skupować jako zioło do aptek. No a tak to samemu trzeba by walczyć jak ją spozytkowac czy na niej zarobić. Cieżko chyba ją zbyc.
Danuta

Postprzez Marcin » 6 cze 2013, o 22:22

Jest naprawde wiele możliwości zbytu. Zarówno ledwie scięte, jak i suszone, przetworzone lawendy też maja wzięcie. Mało tego, po co się ograniczać tylko do naszego kraju? W innych krajach jest wyższa cena.
Marcin

Postprzez danusia132 » 7 cze 2013, o 23:34

Jakoś mnie te zapewnienia nie przekonują.U nas chyba nie ma jeszcze tradycji. Muszę poszperać w internecie co i jak.
danusia132

Postprzez margo » 22 sie 2013, o 17:07

No i jak z tym szperaniem Danusiu? Może coś ciekawego znalazłaś? Ja też szukam!
margo

Następna strona

Powrót do Zarabianie na lawendzie