Cięcie lawendy

Cięcie lawendy

Postprzez dragon » 26 lip 2012, o 09:25

Witajcie
ma w ogrodzie kilka krzaczków lawendowych, w tej chwili już są przekwitnięte. Czy już mam je poprzycinać? Czy czekać jeszcze? Przyznam się, że bardzo mi prezeszkadzają te wyszuszone badylki.
dragon

Re: Cięcie lawendy

Postprzez julcia » 27 lip 2012, o 10:54

Odetnij te zaschnięte pędy, i przytnij o 1/3 długości tegorocznego pędu i je sobie ukorzeń, będziesz mieć więcej lawendy przy domu :)
julcia

Postprzez kinga77 » 14 sie 2012, o 10:56

Zawsze możesz je ukorzenić i sprzedać jako młodziutkie zadzonki. Pewnie by się znalazło sporo chętnych. Toż to aż żal wyrzucać.
kinga77

Postprzez gosica90 » 22 sie 2012, o 22:12

Witajcie :)
oglądałam ostatnio na tvn meteo jakiś program, gdzie mówili o lawendzie. Było to pod koniec lipca. Mówili tam wtedy, że można właśnie ściąć lawendę-kwiatki bo jeszcze powinna zakwitnąć ponownie. Zgodnie z zaleceniami ścięłam kwiatki i ususzyłam.
Ale po ścięciu kwiatków, na krzaczku pojawiły się nowe - same suche i dziurawe?? Czy źle ścięłam wtedy lawendę czy jak??

ale mam jeszcze kilka lawend, które będę przycinać na dniach, proszę bardzo o pomoc jak mam dokładnie je przyciąć?? I jak je pościnam to mam włożyć do ukorzeniacza??na ile dni?? i potem je wsadzić do ziemi tak normalnie? jakoś kępkami?? i zostawić, i to wystarczy i będą nowe lawendy na przyszły rok??

Dopiero w tym roku zaczęłam swoją przygodę z lawendą - dlatego proszę o wyrozumiałość i pomoc :D :D :D
gosica90

Postprzez amcia » 23 sie 2012, o 10:34

Przycinasz lawendowe (tegoroczne) przyrosty na długośc ok 10 cm., ale nie mogą być to już zdrewniałe części teylko zielone. Oczywiście nie mam tu na myśli gałązek kwiatowych, ale od momentu zakończenia listków.

wkładasz do ukorzeniacza ( na moment) tylko po to aby przykleił się do sadzonek.

następnie do ziemi ( najlepiej piachu) i czekasz. Pamiętaj o częstym podlewaniu. Naprawdę częstym nawet co 2 dni. oczywiście do momentu , aż się ukorzenią. dalej sobie same z wodą poradzą.
amcia

Postprzez gosica90 » 19 wrz 2012, o 13:05

A taką lawendę która już się przyjęła po ukorzeniaczu jak mam przezimować?
NA zimę zabrać do domu? Nie podlewać, czy tak co jakiś czas? Do zimnego pomieszczenia, czy jednak z ogrzewaniem? Wystawiać je na światło czy może do ciemnego pomieszczenia?
gosica90

Postprzez dragon » 19 wrz 2012, o 13:48

najlepiej będzie miała w garażu, albo piwnicy. czasami tylko podlewaj, a właściwie zraszaj.
dragon

Postprzez Kajika » 24 sie 2013, o 07:18

Witajcie.
Wiem już, że ścinamy 1/3 odrostu tegorocznego odrostu.Który moment na cięcie jest najlepszy?
We wrześniu czy później? I czy Blue Scent mogę w doniczce przezimować na balkonie nie okrywając jej? Jeżeli to ma znaczenie balkon jest zadaszony i osłonięty od wiatru.
Kajika

Postprzez jasiek » 24 sie 2013, o 21:34

@Kajika we wrzesniu to już najpóźniej, żeby lawenda miała czas zabliźnić rany po cięciu jeszcze przed okresem spoczynku w zimie.

Ogólnie nie powinno być problemu z przezimowaniem na balkonie, jednakże w przypadku zadaszonego balkonu, nie spanie na nią śnieg, żeby zrobić naturalną otulinę. Dobrze więc byłoby ją jednak czymś okryć.
jasiek

Postprzez edek.kredens » 5 mar 2014, o 16:34

Ja też polecam okrywanie bawełny.
edek.kredens

Następna strona

Powrót do Przycinanie lawendy